Joi, 27 iulie 2023, începând cu ora 12:00, la Muzeul „Mihail Sadoveanu” va avea loc atelierul de educație muzeală și dezbatere Artefactul – trecut, prezent sau viitor?.

Participanții la atelierul de educație muzeală și dezbateri sunt elevii ieșeni calificați la Olimpiada națională de argumentare, dezbatere și gândire critică „Tinerii dezbat”, ce va avea loc în luna septembrie, la București. Aceștia vor lua parte la o discuție despre statutul artefactelor și a obiectelor de patrimoniu în lumea contemporană.

Activitatea este organizată în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași, fiind coordonată de Iunia-Maria Ștefan, educatoare muzeală, Lăcrămioara Agrigoroaiei, muzeografă, alături de Andreeea Gabor, profesoară.