Luni, 30 ianuarie 2017, ora 16:00, în Galeriile Pod-Pogor va avea loc vernisajul expoziției Itinerar spiritual prin muzeele literare ieșene.  Expoziția este rezultatul proiectului de pedagogie muzeală Muzeele literare ieșene prin obiectivul foto al elevilor, ce se desfășoară anual și concretizat într-un concurs cu premii oferite de Primăria Municipiului Iași.

Proiectul este adresat elevilor, scopul său fiind acela de a promova muzeele literare ieșene fotografiate indoor și outdoor, neconvențional, cu mijloace tehnice simple. Expoziția din Galeriile Pod-Pogor reunește fotografiile realizate de elevii Liceului Pedagogic ,,Vasile Lupu’’. Vizitele au fost efectuate pe parcursul lunii noiembrie 2016, la Muzeul „Mihail Sadoveanu”, Bojdeuca Ion Creangă, Muzeul „Mihai Eminescu” și Colecția „Istoria Teatrului Românesc”.

La vernisaj vor prezenta Mihaela Ungureanu, Maria Mănucă și Cătălin-Mihai Ștefan.

Perioada de vizitare a expoziției este 30 ianuarie – 15 februarie 2017.