10.00-17.00 | Casa Muzeelor, Iași (str. Vasile Alecsandri nr. 6), Foaier etaj I
„Dernière minute, Maillane – Mircești”
În anul bicentenarului nașterii lui Vasile Alecsandri (1821-1890), Muzeul Național al Literaturii Române Iași pune în valoare scrisori din patrimoniul francez, primite de Frédéric Mistral de la Vasile Alecsandri, laureatul premiului „Cântecul Latinului” desfășurat la Montpellier în 1878.
Coordonator proiect: Monica Salvan
Curatori: Beatrice Panțiru, Indira Spătaru
Concept grafic și instalație: Corneliu Grigoriu
Lectură scrisori: Charles Gonzalès, cu sprijinul Institutului Francez Iași
Expoziție organizată în parteneriat cu Muzeul „Frédéric Mistral” din Maillane, Franța

10.00-17.00 | Casa Muzeelor, Iași (str. Vasile Alecsandri nr. 6), Foaier etaj II
„De la toc la TikTok”
Expoziție ce redă o imagine de ansamblu asupra evoluției obiectelor de scris, asupra diversității lor artistice, tehnice și artizanale. Obiectele expuse au aparținut unor importante personalități culturale și literare ale Iașilor, precum Nicolae Gane, Calistrat Hogaș, Cezar Petrescu ș.a.
Curator: Ana Honcu

10.00-17.00 | Muzeul „Mihail Sadoveanu”, Iași (aleea Sadoveanu nr. 12)
„Amintiri din călătorii”
Expoziție de fotografii și suveniruri din diferite locuri în care a călătorit scriitorul Mihail Sadoveanu (1880-1961).
Curator: Lăcrămioara Agrigoroaiei
Concept instalație: Corina M. Irimiță

10.00-17.00 | „Colecția Istoria teatrului românesc” (Parcul Copou)
„Dürrenmatt, grafician și pictor”
Expoziție organizată în parteneriat cu Centrul Dürrenmatt Neuchâtel (Elveția) cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la nașterea lui Friedrich Dürrenmatt (1921-1990).
Curator: Laura Terente

Detalii program FILIT Iași│9│2021 aici.