Muzeul Național al Literaturii Române Iași și Serviciul Județean Iași al Arhivelor Naționale ale României organizează expoziția 24 ianuarie 1859 – Unirea Principatelor Române în relatări, ce marchează 164 de ani de la Unirea Moldovei cu Țara Românească sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza.

Deschiderea expoziției va avea loc marți, 24 ianuarie 2023, la Casa Muzeelor, în foaierul de la parter. Vizitatorii vor avea ocazia să vizioneze în premieră gazetele cele mai importante ale vremii (Steaua Dunării, Gazeta de Moldova, Buletinul oficial al Țării Românești și Buletinul ședințelor Adunării ad-hoc a Moldovei) și să afle mai multe informații despre procesul Unirii din articole, știri și anunțuri. De asemenea, o oportunitate rară pentru vizitatori va fi cea a studierii unuia dintre cele mai spectaculoase documente: delegația lui Ioan Roată în Divanul ad-hoc al Moldovei.

Expoziția 24 ianuarie 1859 – Unirea Principatelor Române în relatări, curatoriată de Corina Mocanu-Irimiță și Oana Melinte, poate fi vizitată până în data de 6 februarie 2023, la Casa Muzeelor, de marți până duminică, în intervalul orar 10:00-17:00. Intrarea este gratuită.