Invităm publicul interesat să asiste la o nouă întâlnire a Atelierului de lectură „Junimea XXI”. Evenimentul va avea loc cu ocazia Zilei Limbii Române, care se marchează în România, începând cu anul 2013, pe 31 august, la aceeași dată cu Limba Noastră, sărbătoare similară în Republica Moldova din anul 1990.
Duminică, 31 august 2025, de la ora 11:00, în sala Studio J a Muzeului „Vasile Pogor” – Casa Junimii va avea loc o lectură publică susținută de scriitorul Adrian G. Romila, iar gazda întâlnirii va fi Cătălin-Mihai Ștefan. Invitatul va lectura fragmente din cele mai recente romane ale sale: Acasă, departe (2023) și Jean Bart. Argonautul (2024), ambele publicate la Editura Polirom.
Adrian G. Romila (n. 1974) este absolvent al Facultății de Litere a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi și al unui master în literatură comparată şi folclor. A finalizat în 2005 un doctorat în folclor şi antropologie culturală la Facultatea de Litere din Iași. A debutat cu poezie în „Symposion” (1996), suplimentul literar al ziarului „24 ore” din Iaşi și a scris articole în presa studențească de la sfârșitul anilor 1990. A semnat cărți de eseuri, critică literară și proză scurtă. Este membru al Uniunii Scriitorilor din România și al PEN Club România, deține rubrici de cronică literară în diferite reviste literare și este redactor la trimestrialul cultural „Conta”, editat la Piatra-Neamț.
Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile. Pentru a putea facilita accesul celor care nu pot ajunge la eveniment, această întâlnire va putea fi urmărită și live, pe canalul de Youtube al MNLR Iași și pe pagina de Facebook Junimea XXI.
La finalul evenimentului, scriitorul va acorda autografe.