Vineri, 5 august 2022, de la ora 21:30, în curtea Casei Muzeelor (strada Vasile Alecsandri nr. 6), va avea loc avanpremiera filmului documentar Phoenix. Povestea (2022).

Proiectul Phoenix. Povestea reprezintă un film documentar de mare anvergură ce transpune, la ceas aniversar de șaizeci de ani, spiritul și mesajul fenomenului cultural Phoenix într-un produs cinematografic. Filmul descrie istoria formației Phoenix, care transcede traiectoria unei trupe rock și devine un simbol național care reflectă o stare, dar și un sistem de gândire transpus într-o scară de valori. Filmul nu este o neapărat o narațiune despre membrii formației și despre succesul acestora, ci descrie, mai degrabă, evoluția fenomenului Phoenix în trei mari ipostaze, plecând de la impactul muzical și ajungând la aspectele de ordin social și cultural, plasându-l totodată într-un soi de paralelism cu spațiul cultural european și internațional. Filmul poartă semnătura regizorilor Cristian Radu Nema și Mimis Ravanis, care au mai oferit publicului documentarele Arhitectura României Mari (2017) și Cufărul lui Eminescu (2019), cel din urmă fiind proiectat în cadrul Festivalului de Film de la Cannes (2019).

Intrarea este liberă.

Programul Serilor Filmului Românesc 13, 3-7 august 2022, poate fi consultat aici.