Muzeul Național al Literaturii Române Iași va deschide sâmbătă, 20 mai 2017, în cadrul Nopții Europene a Muzeelor toate obiectivele din Iași, precum și alte cinci din județ, programul de vizitare fiind în intervalul orar 19:00 și 01:00.

În acest an, muzeele literare ieșene vor avea în centru câte un obiect a cărui poveste va fi prezentată publicului vizitator:

Muzeul „Ion Creangă” (Bojdeuca): revista „Convorbiri literare”, nr. 10 din 1881, ce include ca prim text începutul Amintirilor din copilărie de Ion Creangă;

Muzeul „Sf. Ierarh Dosoftei – Mitropolitul”: Apostolul (Codicele Bratul, primul manuscris românesc datat – 1559-1560);

Muzeul „Mihai Codreanu”: samovarul sonetistului Mihai Codreanu, fabricat la sfârșitul secolului al XIX-lea în oraşul Tula, din sudul Rusiei;

Muzeul „Vasile Pogor”: casetă de corespondență (proveniență: Dimitrie Anghel), donație recentă către MNLR Iași;

Muzeul „Otilia Cazimir”: scrisori de la copii către Otilia Cazimir, cea mai iubită scriitoare de cărți pentru copii;

Colecţia „Istoria teatrului românesc”: insignă de la inaugurarea Turnului Eiffel, care a aparținut lui Teodor Burada, prezent la eveniment;

Muzeul „Mihail Sadoveanu”: certificat de înscriere a firmei de popularizare a jocului de șah, înființată la Iași, în 1930;

Muzeul „G. Topîrceanu”: calculator manual metalic cu husă, din primele modele, realizat de George Topîrceanu și Ștefan Procopiu, în atelierul acestuia din Iași;

Muzeul „Mihai Eminescu”: foaie cu semnătura lui Mihai Eminescu.

Vor fi deschise publicului, în același interval orar, și muzeul „C. Negruzzi” de la Hermeziu-Trifeşti, muzeul „Vasile Alecsandri” de la Mirceşti, punctul muzeal „Dimitrie Anghel” de la Miroslava, punctul muzeal „Ionel Teodoreanu” de la Golăiești și punctul muzeal „G. Ibrăileanu” de la Tg. Frumos.

Va fi deschisă publicului și expoziția „Pogromul de la Iași” (strada Vasile Alecsandri, nr. 6, fosta Chestură de Poliție), care ilustrează cel mai mare masacru de pe teritoriul României în epoca modernă și primul masacru antisemit major de la declanșarea operațiunii Barbarossa împotriva Uniunii Sovietice (22 iunie 1941), la care România lui Ion Antonescu a participat ca aliat al Germaniei naziste.

Duminică, 21 mai 2017, programul de vizitare va fi între orele 12:00 și 17:00. Parteneri: Asociația „Patrimoniu pentru comunitate” Iași, Facultatea de Geografie și Geologie, Palatul Copiilor Iași, Club Interact Iași.