În data de 14 noiembrie 2020, sărbătorim Noaptea Europeană a Muzeelor – dată aleasă din cauza crizei sanitare globale care a împiedicat organizarea sa în luna mai, cum se întâmpla de obicei. Acest eveniment major al lumii muzeale este patronat de Consiliul Europei, UNESCO și de Consiliul Internațional al Muzeelor (ICOM).

Muzeele literare ieșene vor funcționa după programul obișnuit de vizitare, cuprins între orele 10:00 și 17:00 (16:30 – eliberarea ultimului bilet de intrare).

Marcăm însă Noaptea Muzeelor prin participarea la proiectul online „Dacă nu ar fi, nu s-ar povesti” al Rețelei Naționale a Muzeelor, organizatorul Nopții Muzeelor în România. Proiectul își propune să prezinte publicului poveștile neștiute ale unor muzee.

Noi vă invităm să descoperiți o poveste nespusă a Muzeului „Mihail Sadoveanu” Iași aici.