Miercuri, 29 martie 2017, cu începere de la ora 11:30, la Muzeul „Ion Creangă” se va desfășura o nouă ediție a programului de pedagogie muzeală „Ion Creangă și Academia Copiilor”.

Din eveniment face parte o mini expoziție de desene, colaje și picturi, De la Creangă adunate și apoi la lume date, realizată cu implicarea grupelor mici, mari și a clasei pregătitoare de la Școala Gimnazială Corni-Albești, județul Vaslui, partenerul proiectului. Programul va continua cu dramatizările ,,Capra cu trei iezi” (coordonator: educ. Acasandrei Marilena-Dana și Polcovnicu Silvia) și „Punguța cu doi bani” (coordonator: prof. înv. primar Focșa Anca). De asemenea, copiii vor interpreta cântece poezii, monologuri.

Coordonatorii ediției sunt educ.  Marilena-Dana Acasandrei și muzeografii Diana Leonte și Camil Iercan.