Muzeul Național al Literaturii Române Iași vă invită să vizitați expoziția „Ion Creangă – spirit european”, dedicată Zilei Europei – sărbătoare anuală a Păcii și Unității în Europa.

Expoziția cuprinde traduceri din opera lui Ion Creangă în diverse limbi vorbite pe continentul european (franceză, engleză, italiană, portugheză, spaniolă, neerlandeză, maghiară, greacă, rusă, turcă, catalană) și poate fi vizitată la Muzeul „Ion Creangă” (Bojdeuca), de marți până duminică, în intervalul orar 10:00-17:00, în perioada 9-16 mai 2017.

Muzeul Național al Literaturii Române Iași aniversează anul acesta Centenarul Bojdeucii, 100 de ani de la atestarea muzeală a Bojdeucii „Ion Creangă” – primul muzeu literar din România.  Pe tot parcursul anului vor avea loc mai multe evenimente care vor marca acest moment din istoria muzeului.