Joi, 25 noiembrie 2021, începând cu ora 14:00, MNLR Iași organizează la Muzeul „Mihai Eminescu” evenimentul de lansare a volumelor „Despre identitățile Chișinăului”.

Volumele cuprind zeci de studii la care au contribuit istorici şi scriitori, arhitecţi şi critici de artă, arheologi şi specialişti în domeniul conservării patrimoniului cultural, urbanişti, sociologi şi antropologi urbani din Republica Moldova, România, Suedia și alte țări europene. Textele abordează din perspective variate identitatea istorică, culturală şi urbanistică a Chişinăului, vizând elucidarea unor aspecte necunoscute sau mai puțin cunoscute ale istoriei orașului din ultimele secole.

Inițiatorii și coordonatorii proiectului care încurajează cultura memoriei urbane sunt scriitorul Alexandru Corduneanu (reprezentând Grupul Civic pentru Patrimoniu Cultural) și conf.univ.dr. Sergiu Musteață (reprezentând Asociația Națională a Tinerilor Istorici din Moldova), iar Direcția Cultură a Municipiului Chișinău și Muzeul Național de Artă a Moldovei sunt partenerii fideli ai proiectului.

Modernitatea urbană a Chișinăului numără peste 350 de ani. Temeliile târgului au fost puse pe vremea domnului Vasile Lupu (1634-1653), când se presupune că a și fost ridicată biserica domnească cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae, făcătorul de minuni (ulterior, Soborul vechi cu hramul Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil, demolat de regimul sovietic).

Astăzi orașul își revendică stăruitor memoria reprimată, îmbogățind-o prin cercetările fenomenelor urbane, prin mișcările pregnante de protejare a patrimoniului cultural material și imaterial, prin modul în care unele investiții private caută forme istorice tradiționale.

Regenerând sub aspectul componenței numerice, al expresiei instituționale a populației și al capitalului cultural asumat, Chișinăul reintră în matricea stilistică.

La evenimentul de la Muzeul „Mihai Eminescu” vor participa scriitorii și cercetătorii Alexandru Corduneanu, Diana Vrabie, Sergiu Musteață, Cătălin Botoșineanu, Marius Chelcu și Emanuela Ilie. Moderatorul lansării va fi Valentin Talpalaru, muzeograf la Muzeul Național al Literaturii Române Iași.