Juriul Concursului Naţional „Ion Creangă” de creaţie literară – Povești, ediția a 32-a, format din Carmelia Leonte (președintă), Liviu Apetroaie și Iulian Pruteanu-Isăcescu (membri), a desemnat câștigătorii la fiecare categorie, după cum urmează:

▶ Categoria Copii:
📜 Premiul I – Tudor Skowronski (Nicani, jud. Suceava)
📜 Premiul II – Andreea Sofia Corneagă (Iași)
📜 Premiul III – Petru Alexandru Grecu (Liteni, jud. Iași)

▶ Categoria Adolescenți:
📜 Premiul I – Ilinca-Maria Sturza (Tg. Neamț, jud. Neamț)
📜 Premiul II – Denisa-Elena Maxim (Miercurea Ciuc, jud. Harghita)

▶ Categoria Adulți:
📜 Premiul I – Veronica Iani (Constanța)
📜 Premiul II – Camelia Gabriela Lungeanu (București)
📜 Premiul III – Gabriela Balaban (Sf. Gheorghe, jud. Covasna)

▶ Premii speciale:
📜 Premiul Bojdeucii „Ion Creangă” – Angela Dina-Moțățăianu (București)
📜 Premiul „Mirel Cană” – Grațiela Țurțu (Suceava)
📜 Premiul Asociației „Patrimoniu pentru comunitate” Iași – Emilian-Laurențiu Turbatu (Beloeil, Belgia)

Poveştile premiate la această ediţie vor fi publicate în volumul al XXVI-lea din antologia Poveştile de la Bojdeucă, care va fi lansat în anul 2025. Secretara concursului este Diana-Lona Leonte, muzeografă MNLR Iași.

👏 Felicitări tuturor câștigătorilor! Festivitatea de premiere se va desfășura în ziua de 1 iunie 2024, de Ziua Internațională a Copilului, la Muzeul „Vasile Pogor” – Casa Junimii, sala Studio J, ora 12:30.
Câștigătorii care nu vor reuși să ajungă vor primi premiile (diplomă și carte) prin poștă.