Muzeul Național al Literaturii Române Iași lansează un concurs cu ocazia Zilei Limbii Române, ce se sărbătorește joi, 31 august 2017.

Vizitatorii, adulți sau copii, sunt provocați să trimită un selfie din interiorul muzeelor literare ieșene sau muzeele literare din țară și să propună un cuvânt românesc pentru selfie. Fotografiile și cuvântul propus se vor trimite la adresa muzeul.literaturii@gmail.com până la data de 1 septembrie 2017, specificând categoria, Adulți sau Copii.

Cele mai inventive propuneri vor fi premiate cu pachete de cărți din portofoliul Editurii Muzeelor Literare, jocuri și un pachet promoțional personalizat cu identitatea Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași – FILIT, ce se va desfășura în perioada 4-8 octombrie 2017.