Muzeul Național al Literaturii Române Iași și Asociația „Patrimoniu pentru comunitate” vă invită să participați la programul tradițional „Colindătorii la Bojdeucă”, ediția a XXXVIII-a, vineri, 27 decembrie 2019, la Muzeul „Ion Creangă” Iași (Bojdeuca).

Din program:

• Ora 12,00: Slujbă de pomenire la mormântul scriitorului de la Cimitirul „Eternitatea” (preot Ioan Rusu);
  • Ora 12,30: Vernisajul expoziției „Din sipetul Bojdeucii”;
  • Ora 13,00: Slujbă de pomenire la Bojdeucă pentru diaconul Ion Creangă (preot Radu Brînză);
  • Ora 13,30: Spectacol de obiceiuri de iarnă și colinde susținut de formații artistice de la Palatul Copiilor Iași, Capra și Ursul de la Ciurea (instructor: Costel Ioneasa), Cerbul de la Tg. Frumos (instructor: Petru Pricop), solistul de muzică populară Constantin Bahrin, cantautorii Adrian Bezna și Cezar Popescu, Maria Iosep și Alexandru Horga.

Parteneri: Palatul Copiilor Iași, Parohia Sf. Haralambie, Parohia Sf. 40 de Mucenici

Parteneri media: TVR Iași, Radio Iași, Digi Life, Ziarul de Iași, Tele M

Sponsori: Compania Cotnari, Centrul Medical „Sf. Nicolae”, Casa „Bolta Rece”, Hotel Eden