Juriul, format din muzeografii Lăcrămioara Agrigoroaiei, Nicoleta Dabija și Diana Lona Leonte, a desemnat câștigătorii* concursului Caligrafii tematice, ediția a II-a, desfășurat în perioada 21 mai – 14 iulie 2020, proiect organizat de Muzeul Național al Literaturii Române Iași, în parteneriat cu Asociația „Patrimoniu pentru comunitate” Iași.

Felicitări tuturor participanților!

Premierea câștigătorilor va avea loc sâmbătă, 1 august 2020, ora 12.00, la Muzeul „Mihail Sadoveanu” Iași. Se vor acorda premii și mențiuni la fiecare secțiune, constând în diplome, cărți, pliante, reviste.

Lucrările selectate și premiate vor face obiectul unei expoziții speciale, organizată la Muzeul „Mihail Sadoveanu”, ce va putea fi vizitată în perioada 1 august – 20 septembrie 2020.

* Câștigătorii concursului Caligrafii tematice

• Secțiunea I (10-19 ani)

Premiul I: Alexandra BUZINCU, Iași (profesori îndrumători: Gabriela Andrei și Lucian Dumbravă)

Premiul al II-lea: Miruna ALEXANDRU, Corbeanca, Ilfov