Juriul concursului Caligrafii tematice, format din Lăcrămioara Agrigoroaiei, Diana Lona Leonte, Iuliana-Beatrice Panțiru, muzeografi MNLR Iași, a desemnat câștigătorii* ediției a III-a, desfășurată în perioada 22 februarie – 14 iulie 2021.

În 2021, proiectul Caligrafii tematice, organizat de Muzeul Național al Literaturii Române Iași în parteneriat cu Asociația „Patrimoniu pentru comunitate” Iași și coordonat de Lăcrămioara Agrigoroaiei, a fost dedicat lui Vasile Alecsandri, făcând parte din evenimentele ce marchează 200 de ani de la nașterea acestuia – Bicentenar Alecsandri (1821-2021).

Premierea câștigătorilor va avea loc duminică, 1 august 2021, ora 12:00, la Casa Muzeelor, str. Vasile Alecsandri nr. 6. Se vor acorda premii la fiecare secțiune, constând în diplome și cărți.

Lucrările premiate vor face obiectul unei expoziții temporare organizate la Casa Muzeelor, ce va putea fi vizitată în perioada 1 august – 20 septembrie 2021.

Felicitări tuturor participanților!

 

* Câștigătorii concursului Caligrafii tematice, ediția a III-a

Secțiunea I

Premiul I

  • Teleman Florina-Violeta, Adjud, Vrancea
  • Grigorescu Emanuela Maria, Câmpulung, Argeș (Colegiul Pedagogic „Carol I”)

Premiul al II-lea

  • Dumitru Ștefan Grigore, com. Breaza, Suceava

Premiul al III-lea

  • Boz Ioana-Miruna, Golăiești, Iași (Colegiul Economic și Administrativ, prof. îndrumător Bârlădeanu Alina)
  • Breahnă Alexandru-Ștefan, Bacău (Școala nr. 10)
  • Roșu Daria-Ioana, Cordun, Neamț (Colegiul Național „Roman Vodă”, prof. îndrumător Prisacaru Roxana)

 

Secțiunea a II-a

Premiul I

  • Feraru Flavian Florin, Penitenciarul Vaslui, educator-coordonator Viorel Ropotă
  • Pârvu Ionuț, Penitenciarul Vaslui, educator-coordonator Viorel Ropotă
  • Lupescu Wilhelm Constantin, Penitenciarul Vaslui, educator-coordonator Viorel Ropotă
  • Șchiopu Marcel, Penitenciarul Vaslui, educator-coordonator Viorel Ropotă
  • Zahorneanu Valentin, Iași
  • Ciumete Ovidiu, Lunca Cetățuii, Iași
  • Stancu Mihaela, București

Premiul al II-lea

  • Croitoru Maria, București
  • Voicu Steliana Cristina, Ploiești, Prahova
  • Burlacu Bogdan, Iași

Premiul al III-lea

  • Ciobotar Nicoleta, Iraklion, Grecia

 

Secțiunea a III-a

Premiul I

  • Soțu Teodor Nicolae, Bacău
  • Corban Antonela, Iași

Premiul al III-lea

  • Dinu Caliopi-Alina, Alexandria, Teleorman
  • Ștefănescu Diana, București