Miercuri, 8 iunie, de la ora 17:00, vă invităm la ședința nr. 19 din 2️⃣0️⃣2️⃣2️⃣ a atelierelor de lectură, care va putea fi urmărită live pe pagina de Facebook Junimea XXI.

La această întâlnire va citi poezie Alexandra-Emilia Bucur (n. 1986, București), absolventă a Masteratului de Comunicare și Relații Publice și a Masteratului de Politică și Economie Europeană (SNSPA, București). A publicat poezie în reviste literare și de cultură, precum și în câteva antologii, în urma participării la concursuri și festivaluri naționale de poezie, din 2007 până în prezent.

Printre premiile literare obținute în urma participării în perioada 2007-2011 la numeroase concursuri naționale de poezie se numără: Marele Premiu – Poezie – Concursul Internațional de Creație Literară „Veronica Micle”;  Marele Premiu la Concursul Național de Poezie „Dragoș Vrânceanu”; Premiul 1 la secțiunea Poezie și Trofeul «Moștenirea Văcăreștilor» – Concursul Național de Literatură «Moștenirea Văcăreștilor»; Marele Premiu al Festivalului de Literatură «Lili» organizat de Fundația Culturală București 2000, Asociația Scriitorilor București și Centrul Cultural Ogrezeni; Premiul 1 – Poezie – Concursul Național „Juventus”; Premiul III la Concursul literar „Nora Iuga”; Premiul 1, secțiunea Poezie, la Concursul de creație literară „Ioanid Romanescu”; Premiul II la Festivalul național de literatură ,,Eusebiu Camilar – Magda Isanos”; Marele Premiu la Festivalul Internațional de Poezie și Epigrame ,,Romeo și Julieta la Mizil”; Premiul II la Concursul Naţional de Poezie „Traian Demetrescu –  TRADEM”; Premiul 1 la Festivalul Național de Poezie ,,Ocrotiți de Eminescu”; Locul 1 la Concursul Național de Poezie ,,Ana Il”; Premiul III – Festivalul-Concurs Internațional de Creație Literară ,,Avangarda XXII”; Premiul II – Poezie la Concursul Naţional de creaţie literară „Pavel Dan”; Premiul 1 la Concursul de Creație Literară ,,Vasile Voiculescu”- Poezie; Premiul II la Concursul național de poezie ,,Titel Constantinescu”; Premiul 1 la Concursul Internațional de Poezie ,,Lira de argint – Sihleanu”; Locul II – Concursul național de poezie “George Suru”; Premiul 1 la Concursul Național de Poezie ,,Leoaică tânără, iubirea…”; Premiul 2 și Premiul ,,Ioanid Romanescu’’ la Festivalul Naţional de Poezie ,,Costache Conachi’’; Premiul I – Poezie – acordat de Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeş la Festivalul Internaţional „Lucian Blaga”,urmând premiile recente din perioada 2020 – 2021: Premiul pentru Grupaj de Poeme la Concursul de Creație Literară „Ion Minulescu“; Premiul III la Festivalul Național de Poezie „Nicolae Labiș“; Festivalul Internațional Literar Concurs ,,Vox Napocensis’’ – Poezie – Premiul ,,Vasile Sav’’; Premiul II – Poezie – Festivalul-concurs de literatură „Rezonanțe Udeștene”.

De asemenea, a obținut și câteva premii pentru proză în perioada 2007-2011: Premiul I la Concursul de creație literară „Aripi de dor” – secțiunea Proză scurtă; Mențiune – secțiunea Proză, Concursul Național de Creație Literară ,,Vasile Voiculescu”; Locul 2 – Proză – Concursul „Vara visurilor mele”, iar cel mai recent premiu este Premiul I la Concursul Național de Proză scurtă ,,Radu Rosetti”, 2020.

Concursurile internaționale în cadrul cărora a fost laureată sunt: Concursul internațional de literatură ,,Naji Naaman’’ Liban (2009), Concursul de Poezie în Limba Franceză „Echos Francophones” (2009), Concursul literar internațional „Nature 2020-2021” (2021) și în 2009 a participat în cadrul European Poetry Slam în Berlin.

📖  Vă puteți înscrie pentru lecturi și trimite texte pe adresa de e-mail: junimeaxxi.mnlri@gmail.com.
👉 Coordonator: Cătălin-Mihai Ștefan