În ziua de 2 noiembrie 2021, prima zi de marți a lunii, intrarea la muzeele din rețeaua MNLR Iași este liberă.
➡️ Casa Muzeelor, str. Vasile Alecsandri nr. 6
➡️ Muzeul „Ion Creangă” (Bojdeuca)
➡️ Muzeul „Sf. Ierarh Dosoftei – Mitropolitul”
➡️ Muzeul „Mihai Eminescu”
➡️ Colecția „Istoria teatrului românesc”
➡️ Muzeul „Mihail Sadoveanu”
➡️ Muzeul „Otilia Cazimir”
➡️ Muzeul „George Topîrceanu”
➡️ Muzeul „Mihai Codreanu”
➡️ Muzeul „Vasile Alecsandri” (Mircești)
🕘 Muzeele vor funcționa după programul obișnuit de vizitare, cuprins între orele 10:00 și 17:00 (16:30 – eliberarea ultimului bilet de intrare).

Vă informăm că accesul publicului în muzee este permis, conform Hotărârii de Guvern 1130/22.10.2021, doar pentru persoanele care sunt vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 și pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare, respectiv persoanele care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2.

Certificatul verde, prin care se face dovada vaccinării împotriva virusului SARS–CoV-2 şi a trecerii prin boală, poate fi descărcat accesând acest link: https://certificat-covid.gov.ro/login.

Vă mulţumim!

🏛 Vă așteptăm la muzeu, păstrăm distanța și avem grijă de sănătatea noastră!