Cu prilejul Zilelor Europene ale Patrimoniului, în data de 10 septembrie 2022 se va desfășura o activitate specială de educație muzeală: Căutătorul de cuvinte. Tinerii participanți (12-16 ani) vor fi invitați la Muzeul „Mihail Sadoveanu” începând cu ora 11:00, unde vor descoperi clădirea monument istoric construită în anul 1842, „vila cu turnișor pătrat” din Copou în care a locuit familia Sadoveanu.

Pe parcursul atelierului, se vor opri asupra expoziției Trecut-au anii…, ce include cărți, manuscrise și dactilograme (cu corecturi), observând-o din perspectiva unui căutător de cuvinte. În cadrul activității, tinerii vor descoperi sensurile multiple ale unui ale unui decalog inedit, Decalogului chibițului, și vor fi provocați să formuleze ei înșiși, în echipă, într-un mod jucăuș și plin de umor, un decalog. Al cui? Aceasta va fi surpriza atelierului!

Înscrierile la atelier se realizează aici.