Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului este marcată anual în data de 27 ianuarie. În această zi a anului 1945, cel mai mare lagăr nazist de exterminare de la Auschwitz-Birkenau a fost eliberat.

Marți, 27 ianuarie 2026, la Casa Muzeelor organizăm o nouă activitate educațională din seria Diferiți, dar egali:

📜 Atelierul de educație muzeală Pogromul de la Iași
Participă elevi de la Școala Gimnazială „Aron Vodă” Aroneanu (coord.: prof. Mărioara Lupu) și de la Școala Gimnazială „Ion Creangă” Târgu Frumos (coord.: prof. Ana-Maria Butnariuc).
Coordonatori: Iunia-Maria Ștefan, educatoare muzeală, Mihail Rareș Popa, muzeograf.

Seria de ateliere Diferiți, dar egali, coordonată de Iulian Pruteanu-Isăcescu, se încadrează în Strategia națională pentru prevenirea și combaterea antisemitismului, xenofobiei, radicalizării și a discursului instigator la ură (2024-2027), adoptată prin Hotărârea de Guvern nr. 540 din 23 mai 2024.

Activitatea dedicată Zilei Internaționale de Comemorare a Victimelor Holocaustului este organizată în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Iași (prof. dr. Eliza Ilie, inspector școlar pentru istorie și științe socio-umane).